Boghaandværk 2009

Forening for Boghaandværks årlige uddeling af medaljer og diplomer på Kunstindustrimuseet var vanen tro ledsaget af en udstilling med de bedste af omkring 200 indsendte titler, som også er samlet i kataloget Årets Bedste Bogarbejde 2009. Kataloget er næsten et forlagskatalog for Forlaget Vandkunsten, der har ikke mindre end syv titler med blandt de 32 værker. F. Hendriksen-medaljen...

Forening for Boghaandværks årlige uddeling af medaljer og diplomer på Kunstindustrimuseet var vanen tro ledsaget af en udstilling med de bedste af omkring 200 indsendte titler, som også er samlet i kataloget Årets Bedste Bogarbejde 2009. Kataloget er næsten et forlagskatalog for Forlaget Vandkunsten, der har ikke mindre end syv titler med blandt de 32 værker.

F. Hendriksen-medaljen blev i år tildelt Forlaget alma, mens der var diplomer til fotografen Pernille Klemp og grafikeren Helle Marietta Pedersen. Foreningens ærespris tilfaldt forskningsprofessor Niels Krabbe. Den Danske Bogdesignpris 2009 findes i tre kategorier: Bedste Voksenbog blev Melchior Lorck. Volume I-IV. Tilrettelagt af Mette & Eric Mourier (Det Kongelige Bibliotek og Forlaget Vandkunsten), Bedste Børnebog Oscar K. & Dorte Karrebæk: Idiot. Tilrettelagt af Kamilla Asmussen (Høst & Søn) og Bedste Håndindbundne Bog: Mads Damsbo: White ink – Cathrine Raben Davidsen. Bogbinder og grafisk design af Peter Kronborg (Horsens Kunstmuseum).

I sin motivationstale til holdet bag Melchior Lorck, sagde foreningens formand Christian Kaaber: »Værket vrimler med intelligente løsninger, hvoraf den nedfotograferede billedfrise – den længste illustration i dansk boghistorie – må betegnes som den mest spektakulære.« Og til medalje-modtager Susanne Vebel, Forlaget alma, sluttede Kaaber sin begrundelsestale: »Tillykke med mere end 25 år i den gode børnebogs tjeneste. Du har ærligt fortjent din medalje.«
Se Susanne Vebels takketale, der ikke blev holdt, på bogmarkedet.dk

Kommentarer

Du skal være logget ind for at kommentere