Boghandlerne i Sverige har oplevet en stor nedgang i foråret, men det samlede bogsalg blev reddet af webboghandlernes succes.
Situationen i Sverige står i skarp kontrast til Danmark, hvor både webboghandlere som Saxo.dk og Tales.com og boghandlerkæder har klaret krisen skindet på næsen under coronakrisen – og lidt til!
I Sverige har boghandlerne som sagt oplevet et stort salgstab i forårs- og sommerugerne 11-32 på næsten en tredjedel (28 %) i forhold til samme tidsrum i 2019, fortæller Svensk Bokhandel. Tabet beløber sig til 115 millioner svenske kroner.
Forlæggerforeningen Förläggareföreningen og boghandler Bokhandlareföreningen kalder nedgangen ”historisk” i deres seneste statistikrapport.
Omvendt har webboghandlere og bogklubber oplevet en næsten tilsvarende fremgang på 111 millioner svenske kroner, en fremgang målt i procent på 16,6.
Den samlede salgsnedgang er på 10 millioner kroner eller knap en (1) procent. Målt i styk var nedgangen på en halv million bøger (5,4 procent).
---
Foto: iStock/Getty Images.
Kommentarer
Du skal være logget ind for at kommentere