Nuværende ansvarshavende redaktør overtager hovedparten af ejerskabet af Bogmarkedet fra årsskiftet

Pr. 1/1-23 får Bogmarkedet ny ejermodel. Ansvarshavende redaktør Jesper Provstgaard Kristiansen overtager hovedparten af ejerskabet af Bogmarkedet fra nuværende ejer Kristian Sondt. Jesper Provstgaard Kristiansen fortsætter i rollen som ansvarshavende redaktør, og fratræder samtidig sin chefkonsulentstilling i LICS.

Kristian Sondt udtaler:

– Jeg er sindssygt glad og stolt over den udvikling Bogmarkedet har gennemgået siden jeg overtog det 1. februar 2021. Bogmarkedet har fået en moderne og brugervenlig hjemmeside med mange nye funktioner såsom Bestsellerlisten. Med støtte fra Statens Kunstfond og hård flid fra Jesper Provstgaard og dygtige freelancejournalister, grafikere og fotografer er det også lykkedes at lancere et årligt fysisk magasin, opstarte Bogmarkedets debutantanmeldelser og endda sat en ny pris i verden – Delbanco-prisen, som uddeles første gang i år på Bogforum.

– Jeg er derfor glad for, at Jesper fremover i endnu højere grad kan dedikere sig til Bogmarkedet og fortsætte det gode arbejde med at sikre et levende og relevant branchemedie.

– Bogmarkedets omsætning har været stigende, ligesom antallet af abonnenter. Det er et signal om, at vi er på rette vej, understreger Kristian Sondt.

Nye muligheder

Man er på Bogmarkedet glad for sine brugere, men på trods af fremgang i omsætning og abonnenter de sidste to år, kan Bogmarkedets økonomi ikke stå alene og derfor vil den kommende ejer afsøge muligheden for at yde konsultation, der kan etablere en biindtægt for Bogmarkedet.

– Det er synd, at Bogmarkedet i sin nuværende form ikke kan stå alene, og derfor skal det ekstra forretningsben være med til at sikre omsætning, så Bogmarkedet kan blive ved med at være en central del af branchen, som det har været siden 1854, udtaler Jesper Provstgaard, der samtidig understreger at virksomhedens primære funktion er at være et brancheblad.

Der vil ske nye ting for Bogmarkedet i det nye år, men for den nye ejer er det vigtigt, at det sker i det rigtige tempo.

– Vi har udviklet meget de sidste år, og nu er det vigtigt, at yderligere tiltag og initiativer sker organisk i den nye ejermodel. Men sikkert er det, at der i det nye år vil blive kigget på, hvordan Bogmarkedet kan blive mere aktuelt og relevant for aktører i branchen, slutter Jesper Provstgaard, der i det nye år vil kigge ind i, hvordan man kan gøre Bogmarkedet mere tilgængeligt.

Foto: Sigge Bjerkhof