‘Borgerlig krise’ er titlen på det værk, som historiker Christian Egander Skov vinder Weekendavisens Litteraturpris for.
I efteråret udkom Christian Egander Skov med sin politiske debatbog Borgerlig krise på Gyldendal, og for den modtager forfatteren nu Weekendavisens Litteraturpris.
I følge bogens beskrivelse er det borgerlige Danmark i krise, og i den konfronterer forfatteren det borgerlige opbrud, afdækker den idémæssige krises historiske sammenhæng og giver sit bud på en borgerlig genrejsning.
– Christian Egander Skov modtager Weekendavisens litteraturpris for sin fornemme analyse af det borgerlige Danmarks elendigheder. Borgerlig krise er diagnostik til tiden, skriver Weekendavisen på sin hjemmeside.
Tidligere har Christian Egander Skov udgivet Konservatisme i mellemkrigstiden tilbage i 2016.
Christian Egander Skov er født i 1985, ph.d., cand.mag. i historie, religionsvidenskab og nordisk sprog og litteratur. Derudover er han redaktør ved Årsskriftet Critique og skriver derudover fast for Berlingske, altinget.dk og Kristeligt Dagblad.
Kilde. Weekendavisen, eganderskov.com