Der skal findes en vinder i syv kategorier, når dette års udgave af Pingprisen finder sted.

Der er lagt op til en festaften lørdag den 18. maj, når Danmarks bedste tegneserieskabere skal hædres Pingprisen 2024.

Vanen tro er det Anders Lund Madsen, der styrer slagets gang, mens DJ Noize vender plader og dragqueen Britney Corvette sørger for underholdningen.

I alt uddeles der priser i syv kategorier for de bedste tegneserier og bladtegninger udgivet i 2023. Derudover uddeles Æresprisen til en person der har gjort en særlig indsats for tegneserien i Danmark.

De fem nominerede i hver kategori er fundet gennem afstemning blandt Danmarks tegneseriekritikere, mens en håndplukket jury har fundet de endelige vindere.

De nominerede er: 

BEDSTE DANSKE TEGNESERIE
Peter Kielland: New Age – Fahrenheit
Johan F. Krarup: Robin får et arbejde af  – Optic Circus Press/Fiesta Forlaget
Jeppe Sandholt: Ørn – Fahrenheit
Jakob Martin Strid: Den fantastiske bus  – Gyldendal
Kristine Tiedt: Hvad er porno? – Gyldendal

BEDSTE BØRNE/UNGDOMSTEGNESERIE  
Sabine Lemire og Rasmus Bregnhøi: Mira 8 – #sommer #kærester #telttur – Gyldendal
Alice Oseman: Heartstopper 5 – Politikens Forlag
Sophie Souid og Thomas Hjorthaab: Møgmis 2 – Romkugler i mosen og en total kattestrofe – Gads Forlag
Jeppe Sandholt: Ørn – Fahrenheit
Jakob Martin Strid: Den fantastiske bus  – Gyldendal

BEDSTE DANSKE DEBUT
Anne Bomholt: Karl  – Cobolt
Thomas Bugge: Fars kamp – Cobolt
Jeppe Sandholt: Ørn – Fahrenheit
Cecilie Maintz Thorsen og Heidi Nat Holmeå: Wayfinders 1: Ude af kurs – Cobolt
Anders Worm: Cassiopeias nye stjerne – Fahrenheit

BEDSTE INTERNATIONALE TEGNESERIE PÅ DANSK  
Nick Drnaso: Dramaholdet (oversat af Astrid Skov-Jacobsen) – Fahrenheit
Nora Dåsnes: Ubesvaret opkald (oversat af Anne Krogh Hørning) – Turbine
Carlos Giménez: Børnehjemmet 1 (oversat af Jørgen Aabye) – Zoom
Kurt Vonnegut, Ryan North og Albert Monteys: Slagtehal fem (oversat af Dennis Jacob Rosenfeld) – Cobolt
Riad Sattouf: Fremtidens Araber 6 (oversat af François-Eric Grodin) – Cobolt

BEDSTE INTERNATIONALE TEGNESERIE
Emily Carroll: A Guest in the House – Macmillan
Daniel Clowes: Monica – Fantagraphics
Sammy Harkham: Blood of the Virgin – Pantheon
Jillian Tamaki og Mariko Tamaki: Roaming – Drawn & Quarterly
Olivier Schrauwen: Sunday 5-7 – Colorama 

BEDSTE DANSKE NETTEGNESERIE  
Simon Astrup og Kasper Lundsfryd: Embedsværftet (Facebook)
Fred Tornager: Gunhild (Saturday AM)
Thomas Bugge (Instagram)
Line Høstrup (Instagram)
Stine Spedsbjerg: Stinestregen (Facebook)

ÅRETS JOURNALISTISKE TEGNER
Lars Andersen (Politiken)
Jens Hage (Berlingske)
Rasmus Meisler (Weekendavisen)
Christoffer Zieler (Weekendavisen)
Lars Kramhøft (Information) – Kramhøft udgiver om lidt en samling af striben Byens Lys på forlaget Fahrenheit