Naturen er over alt omkring os, og alligevel bliver vi mere og mere fremmedgjorte over for naturen og behandler den, som var den en ting sat i verden for vores fornøjelses skyld.

Åbner man en avis i dag, bliver man med det samme mødt af et morads af global opvarmning, plastik i havene og den sjette masseuddøen – nok til at få én til at lukke øjnene, og avisen.

I NATURENS SPROG – HISTORIER FRA VIRKELIGHEDEN OM FORTRYLLELSE, der er redigeret af Mickey Gjerris og Cecilie Rubow, fortæller en række danske naturforkæmpere os, hvad naturen kan og er, før mennesket skal bruge den til noget. Hvad der ville ske, hvis vi accepterede, at guldsmede, vild pileurt, rimfrost og bøgens spæde blade ikke kan og bør værdiberegnes.

Mickey Gjerris er teolog og bioetiker og tidligere medlem af Etisk Råd. Tidligere udgivelser tæller bl.a. SKILDPADDETANKER – FRA EN FORUROLIGET VERDEN (2017), JORDEN BRÆNDER (2009) og NATURENS SANDE BETYDNING (2001).

Arrangementet er gratis, og Eksistensen byder på et glas vin.