facebook-pixel

Smølferne 1958-1966

img

Smølferne 1958-1966

Fakta om bogen

Titel: Smølferne 1958-1966

Udgivelsesdato: 18-05-2022

Genre: Ungdomsbøger

Forlag: SAGA Egmont

Forfatter: Peyo

Oversat af: Heidi Skriver Olsen

Serie: Smølferne (samlet)

Nummer i serien: 1

Format(er) ISBN
Indbundet bog 9788711990179
Indbundet bog 9788770855211
Papbog 9788711990124
Papbog 9788711993149
Papbog 9788711994405
Lydbog til download 9788726931907
Lydbog til download 9788726931914
Lydbog til download 9788726996708
Lydbog til download 9788726996425
Lydbog til download 9788726996876
Lydbog til download 9788726996524
Lydbog til download 9788726996944
Lydbog til download 9788726996753

Kom med til smølfelandsbyen og skoven, hvor smølferne bl.a. bliver lokket af en forklædt heks med en magisk kugle. Troldmanden Gargamel narrer smølferne med en hjemmebygget trojansk smølf, og de prøver desuden at befri nogle alfer fra vortetudsernes grumme konge. Mon alt ender godt?Slå ørerne ud og tag med på eventyr i det farverige Smølfeland med Smølfine, Gammelsmølf, Musiksmølf, Stærksmølf, Digtersmølf, Smilesmølf og alle de andre herlige små, blå væsener. Hør, hvad der sker, når Altmuligsmølf gerne vil flyve, når Bagersmølf løber tør for æg til sin kage, når Pyntesmølfs spejlbillede lige pludselig kommer til live, eller når Gargamel gang på gang forsøger at spolere Smølfernes fredelige hverdag med sine onde planer og farlige eliksirer. Rigtig smølf fornøjelse!Smølferne blev skabt i 1958 af den belgiske tegner Pierre ”Peyo” Culliford. De små, blå væsener, der er tre æbler høje, bor sammen i små huse af udhulede svampe i en landsby langt inde i skoven. Når de ikke leger, bygger, spiser, fester eller opfinder ting, går dagene med at narre den onde troldmand Gargamel og hans kat Azrael, som vil gøre det af med dem…Fra Smølfernes univers tæller i dag en lang række tegneserier og bøger, samt film og tv-serier, som bl.a. kan ses på Netflix og YouTube.Smølferne og tilknyttede varemærker tilhører Peyo Creations. © 2021 Peyo Creations.

OPRET ET JOBOPSLAG

NYHEDSBREV

Spotify