DR har siden foråret 2023 skærpet sit fokus på, at DR LYD er den centrale, digitale portal for live radio og on-demand lyd.

I den forbindelse blev tre profilerede podcasts – ‘Sara og monopolet’, ‘Djævlen i detaljen’ og ‘Du kender typen’ – trukket væk fra eksterne platforme og fås nu eksklusivt på DR LYD.

– Vi har en plan for at ændre flere publiceringsmønstre for henholdsvis DR LYD og tredjeparter, herunder også flere eksklusive titler, og det melder vi ud løbende. Det handler om den rette balance. Vi vil sikre, at en større del af vore podcasts aflyttes på DR LYD. Det styrker samtidig public service oplevelsen, hvis man som lytter møder alle vore produktioner i sammenhæng, sagde Tine Godsk Hansen, chef for DR Lyd, til ‘Bogmarkedet Audio’ før jul.
Det strategisk skifte har tilsyneladende virket, kunne generaldirektør Maria Rørbye Rønn afsløre forleden på ‘CPH Future TV’.

Hun sagde i en generel public service status:

– I maj 2023 foregik ca. 35% af DRs podcastlytning på DR LYD – resten var på flere andre platforme – men i marts 2024 var det 67%, der skete på DR Lyd, sagde Maria Rørbye Rønn.

Fokus på at samle mest muligt lytning på DR LYD betyder imidlertid ikke, at der findes en målsætning om at konvertere en stor mængde FM og DAB lyttere ind til DR LYD. Sagen er, at FMs rolle er solid i den overskuelige fremtid, konstaterede Tine Godsk Hansen.

Hver uge klikker ca. 600.000 brugere sig ind på DR LYD og streamer live DRs flowradioer, eller de udvælger sig et program fra indholdshylderne. Ofte gør man begge dele.

DR LYD er således ikke en podcast-platform; tidsforbruget af live flow-radio udgør ca. 60%, mens podcast er 30% og resten er overlap.

Med til det samlede overblik hører, at mere end 50% af DRs lyttetid nu er på DAB, net eller andre digitale indgange, mens FM-lytning udgør lige under 50%.

Omkring fire mio. danskere lytter til al slags flow radio hver uge på FM, DAB og online på både DRs og andre radiostationer, ifølge Kantar Gallup.


‘Bogmarkedet Audio’ er sponsoreret af Radioplayer/mereRadio og Audiodays.

svg+xml;base64,PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIHdpZHRoPSI1NDEiIGhlaWdodD0iMzA1IiB2aWV3Qm94PSIwIDAgNTQxIDMwNSI+PHJlY3Qgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgc3R5bGU9ImZpbGw6I2NmZDRkYjtmaWxsLW9wYWNpdHk6IDAuMTsiLz48L3N2Zz4=