Tina Harnes vandt i weekenden en af Sveriges store litteraturpriser.

I alt var 12 bøger i spil til at blive kåret til ‘Årets Bog 2023’, da vinderen af prisen skulle afsløres på den store bogmesse i Gøteborg. I blandt de nominerede var danske Jesper Wung-Sung med sin roman Kvinde set bagfra.

Dog blev det den samiske debutant Tina Harnesk, der kunne lade sig hylde til prisoverrækkelsen med sin bog Folk som sår i snö, der udkom i september 2023 på dansk hos Modtryk med titlen Folk som sår i sne.

Med bogen Straff kom Ann-Helén Laestadius ind på andenpladsen i afstemningen, hvor næsten 25.000 læsere deltog. Laestadius vandt prisen i 2022 for sin debut Stöld, der udkom herhjemme på Alpha Forlag med titlen Bytte.

Om prisen
‘Årets Bog’ er blevet kåret af Bonnier Bogklubber siden 2016. Juryen består af Bonnier Bogklubbernes fem litteraturredaktører, der udvælger 12 nominerede titler ud fra en række kriterier. Herfra kan læserne stemme blandt de nominerede og ifølge det svenske medie TT er ‘Årets bog’ den eneste svenske litterære pris, hvor vinderen kåres af læserne.

Foto: Sandra Hallnor